Havran Kocaseyit Kalker Ocağı

Havran Kocaseyit Taş Ocağı İşletmesi

Kalker ocağında üretim açık işletme yöntemi ile yapılmaktadır. Ocak çukuru etrafındaki basamaklar oldukça düzenli bir şekilde oluşturulmuştur. Basamaklar üzerinde açılan patlatma delikleri içerisine patlayıcılar yerleştirilerek kaya patlatılmakta ve gevşemiş olan kalker ekskavatörler yardımıyla kamyonlara yüklenmekte ve yaklaşık 600 m’lik mesafede bulunan kırma-eleme tesisine nakledilmektedir. Patlatma işleminde firmamız sadece patlatma deliklerini delmekte ve patlatma işlemi doğrudan sektörde çok önemli bir yere sahip olan ve konunun uzmanı Nitromak dnx firması tarafından gerçekleştirilmektedir.Patlatma 150-200 delik içeren tek atım halinde yapılmaktadır. Yerin durumuna göre atımlar 2 yada 3 grup halinde de yapılabilmektedir.

Delik delme işlemi 2005 model Atlas Copco CM-470 makinesi ile gerçekleştirilmektedir. Makine 3,5 inç çapında maximum 15,4 metre delik delebilme kapasitesine sahiptir. Atım grubunda şeş beş delik düzeni uygulanmaktadır. Delikler arası mesafe 3-3,5 m, dilim kalınlığı ise 2-2,5 m olarak uygulanmaktadır. Delik boyları basamak yüksekliğine göre 6-12 m arasında değişmektedir.

NİTROMAK-dnx firması tarafından yapılan patlatmalarda yemleyici olarak EMULİTE-100 ve patlayıcı olarakta ANFO kullanılmaktadır.Bir patlatmada kullanılan patlayıcı madde miktarı maximum 6000 kg dır.Patlatmalar firmamızın maden mühendisi nezaretinde Nitromak-dnx firmasınında teknik elemanları işbirliğinde profesyonel çalışılarak yapılmaktadır.Patlatma birgün öncesinden köy halkına ilan yoluyla duyurulmakta,patlatmaya güvenlik birimi olarak ilçe jandarma dan gelen bir ekip eşlik etmektedir.Patlatma faaliyetlerimiz Nitromak firmasının hizmetiyle çevreye hiçbir şekilde zararda bulunmayacak şekilde gerekli ölçümler ve denetimler sürekli yapılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir.

Havran Kocaseyit Kırma Eleme Tesisi İşletmesi

Ocaktan 600 mt mesafedeki kırma tesisine nakledilen hammadde burada ilk olarak 140 lık PDK-01 kırıcısında işleme tabi tutulmaktadır.600 ton/saat kapasiteli bu kırıcımızda malzemenin 0-25 mm boyutundaki baypas malzeme kısmı ayrılmakta, geri kalan yarımamül madde bant konveyörler vasıtası ile bir alt basamakta bulunan ara stok bölümüne aktarılmaktadır. Burada biriken yarımamül madde tabanındaki vibro besleyici yardımıyla tünel içerisinden bant konveyör vasıtası ile ikinci kırıcı olan DMK-03 kırıcısının ön eleğine gelmektedir. Bu önelekte yine 0-25 malzeme ayrılmakta elek üzerindeki malzeme DMK-03 kırıcısına girmektedir.Burada 0-38 boyutuna kadar indirilen mamül madde ayrımı yapılmak üzere bir alt basamakta bulunan 4 adet ürün silosunun üzerindeki yatay Amerikan eleğine aktarılmaktadır.Bu son eleme işleminde malzeme 0-5, 5-15, 15-25 mm olacak şekilde boyutlandırılarak silolara akıtılmaktadır.Elek üzerinde kalan 25-38 mm boyutlarındaki malzeme ise bu tesise 250 mt mesafede bulunan Aymak dikmilli kırıcısından oluşan bağımsız ikinci bir tesiste 0-3 mm boyutundaki malzeme üretiminde kullanılmaktadır.
Silolarda biriken ürünlerimiz nakliye araçlarımıza yüklenerek 60 tonluk kantarımızdan geçtikten sonra müşterilerimize ulaştırılmaktadır.